Archív Dobré nápady
Sobota, 11. Júla 2020
Prihlásiť sa

Upozornenie

Toto je archív stránky "Dobré nápady" a nie je možné sa sem registrovať.

Existujúce registrácie sú stále platné a môžete sa prihlásiť pomocou vašeho exitujúceho konta.

Pre váš počítač a telefón
Inzercia

Sme aj na Facebook-u
FB - Dobré Nápady . info

Partneri
skolskyservis.sk

kvetinky.eu

hoo
Osud mesta Carnuntum

Osud mesta Carnuntum po Dolnorakúskej výstave

Carnuntum  - archeologický park, je aj  po skončení Dolnorakúskej výstavy 2011 pripravený trvalo využiť úspech 554.438 návštevníkov, ktorí tento skvost navštívili.

V budúcich rokoch pod mottom  ,,Carnuntum – znovuzrodené mesto cisárov“ sa opäť intenzívnejšie, s rôznymi akcentmi, či novinkami, otvoria brány pre verejnosť.

carnuntum

V jednotlivých výstavných miestach Petronell-Carnuntum, Bad Deutsch-Altenburg a Hainburg,  plánujú organizátori a pracovníci rôzne aktivity.

„Carnuntum – znovuzrodené mesto cisárov“  bude akousi  staro-novou značkou  v najbližších rokoch. Národne aj medzinárodne sa archeologický park  Carnuntum blysol  najmä nálezom základov gladiátorskej školy, a tým sa aj etabloval ako rímska kultúrna pamiatka medzinárodného významu.

Obsah tohto motta a značky Carnuntum  bude naplnený hlavne autentickými inscenáciami.

V roku 2012  v múzeu pod holým nebom Petronell začínajú so stavbou ďalšej rekonštrukcie!.

V centre nového projektu stojí rímska mozaika, ktorú  odkryli pri vykopávkach v polovici 20-teho storočia a z konzervačných dôvodov ju  v ďalších rokoch znova zakryli. Tento jedinečný nález v Carnunte opäť sprístupnia zaujímavou formou budúcim návštevníkom.

Okrem toho budú rímske kúpele, ako hlavná atrakcia, znovu vyhrievané. V oblasti gladiátorskej školy plánujú pracovníci múzea ďalšie hlbšie výskumy, ako základ pre ďalšie  rozhodnutia a postupy pre využitie a sprístupnenie. Vďaka okamžitým krokom pre návštevníkov si tak môžu záujemcovia  urobiť obraz o  jedinečnom náleze. Nielen však to, aj  vďaka I-Phone a I-Pad technológii a technike  je možné podniknúť virtuálnu obchôdzku areálu gladiátorskej školy. Software si môžete zdarma stiahnuť cez wikitude. 

 V amfiteátri v Bad Deutsch-Altenburg začínajú po skončení archeologických výskumov tiež rôzne  opatrenia. Tu je cieľom spraviť  bezpečnostné opatrenia a premeniť výsledky výskumov na to, aby sa dielo architektov, archeológov premenilo  na vyhovujúcu prezentáciu.

V múzeu Carnuntinum bude v sezóne 2012 pokračovať  zaujímavá výstava ,,Obrazy bohov, obrazy ľudí“. 

Kulturfabrik v  Hainburgu má byť  zase ešte viac tematicky prepojená s archeologickým parkom Carnuntum. Návštevu začnete v  archeologickom parku Carnuntum a na ňu nadväzuje aktuálna výstava o histórii ako sa budoval park Petronell- Carnuntum. Tá odpovie na najčastejšie otázky návštevníkov, napríklad: ako je možné po 1.700 rokoch obnoviť rímsku stavbu takou technikou akou ju stavali Rimania, podľa originálu, ako môžeme vďaka vyhodnocovaniu a interpretácii archeologických nálezov určiť výzor antického mesta Carnuntum? Výstava sa týmto spôsobom stáva perfektným doplnkom výstavy archeologického parku Carnuntum.

Ale aj krátkodobejšie plánovanie už veľmi pokročilo. Aby sa značka  Carnuntum zaskvela v dobrom svetle,  budú kompetentní  od roku 2013 pracovať na permanentnom oživovaní stavieb a nálezov v archeologickom parku Carnuntum.

V múzeu pod holým nebom Petronell majú byť na niekoľko rokov zriadené autentické dielne pre remeselníkov - obuvníkov či  stolárov... Návštevníci vďaka nim môžu na mieste vidieť, aké techniky sa používali pri údržbe rímskych budov, či aké remeslá a spôsob boli typické pre rímske mesto. Napríklad plánujú zriadenie zastrešenej rímskej remeselníckej ulice. Následne budú odborníci skúmať a prezentovať aj celý areál rímskeho mestského paláca (villa urbana). Tak budú návštevníci mať možnosť prejsť uzatvoreným rímskym blokom domov (insula). Okrem toho má byť formou ,,Spoločenstva priateľov Carnuntum“ posilnený záujem inštitúcií a firiem, ktoré by si želali a majú záujem podporiť výskum a uchovanie tohto jedinečného kultúrneho majetku. Tento najstarší spolok, ktorý vznikol  v roku 1884, položil vďaka peniazom z darov základ na preskúmanie mesta Carnuntum.

Viac informácii na: www.carnuntum.co.at

Komentáre
Žiaden komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste alebo zaregistrujte sa.

Žiadne hodnotenie ešte nebolo zaznamenané.
Rýchle hľadanie
Prihlásenie
Reklama